czwartek, 28 listopada 2013

Taniec

Integralną częścią kultury sarmackiej był taniec. W balach i zabawach uczestniczyli zarówno szlachcice, jak i damy. Najpopularniejszymi stylami były Drabant, Polonez oraz Hajduk.

DRABANT:

Nazwa tego tańca wywodzi się od Drabanta – żołnierza straży przybocznej cesarzy niemieckich. Często wykonywano go na zakończenie wesela, początkowo tylko wśród szlachty, później również w kręgach chłopskich. Drabant był stylem pośrednim pomiędzy Mazurem i Polonezem.

POLONEZ:

Był to taniec uroczysty, pełen gracji, poruszano się krokiem posuwistym w tempie umiarkowanym. Często inaugurowano nim bale i wesela – zgodnie ze zwyczajem w pierwszej parze tańczyli gospodarze lub państwo młodzi.

HAJDUK:

Taniec wywodzący się z tradycji węgierskiej. Ma żywe tempo, które ulega częstym zmianom, zachowując parzyste, miarowe metrum. Główną rolę odgrywa w Hajduku partner – to jego umiejętności są eksponowane.


3 komentarze:

  1. Tradycja rozpoczynania ważnych uroczystości polonezem jest nadal żywa :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. A na zdjęciu :
    Poloneza czas zacząć. Podkomorzy rusza
    I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza,
    I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi
    I skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi

    OdpowiedzUsuń
  3. A mnie się polonez straaasznie mocno kojarzy z legendarnym "Pożeganiem Ojczyzny" Michała Ogińskiego, swego czasu granego na chyba wszystkich w Polsce studniówkach... Obecnie nieco wyparty przez poloneza W. Kilara z filmu "Pan Tadeusz" jednak niezmienne chwyta za serce... Tu w wykonaniu akordeonowym:

    http://www.youtube.com/watch?v=7kwr8OoaGvI

    A tak w ogóle to zbliża się pora Bożego Narodzenia a wraz z nią piękny polonez "Bóg się rodzi" :)

    OdpowiedzUsuń